Partnerzy

 

Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś 2017

 

 

W dniu 3 czerwca 2017 roku na teranach hotelu Windsor**** w Jachrance odbyła się IX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś”.
Konkurs od wielu lat przyciąga rzeszę sympatyków gotowania, miłośników jednośladów oraz amatorów grillowania i zabawy na świeżym powietrzu. Również i w tym roku dopisała liczna frekwencja i słoneczna aura.
Inicjatorem konkursu jest Stefan Birek, szef kuchni Hotelu Lord, któremu przyświeca idea propagowania i pogłębiania wiedzy z zakresu polskiej kuchni, łączenia tradycji z nowoczesnością, a także promowanie producentów i dystrybutorów polskiej żywności.
Patronat honorowy nad imprezą odjęli:
- Pan Henryk Kowalczyk - Minister, Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów
– Pan Krzysztof Jurgiel – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
– Pan Łukasz Hołubowski – Prezes Agencji Rynku Rolnego
Współorganizatorem konkursu był hotel Windsor**** w Jachrance.
Wsparcia merytorycznego udzieliło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni, Klub Szefów Kuchni oraz Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie.

sponsorzy


Od samego rana, do późnych godzin popołudniowych trwały kulinarne zmagania uczestników w najróżniejszych kategoriach.
Uczestnicy tegorocznych zawodów mieli za zadanie przygotować po sześć talerzy:
- przystawki zimnej lub gorącej z obowiązkowym wykorzystaniem fileta z suma, amarantusa ekspandowanego oraz cykorii
- dania głównego z obowiązkowym wykorzystaniem biodrówki jagnięcej, mąki orkiszowej oraz kiszonej czerwonej kapusty
Jako pierwsi wystartowali uczniowie szkół gastronomicznych, dopingowani przez swoich nauczycieli i kolegów. Do zawodów w tej kategorii przystąpiło 7 drużyn wybranych przez Kapitułę Organizacyjną Konkursu spośród nadesłanych zgłoszeń z całej Polski.
Zmagania zawodników oceniały dwa profesjonalne składy jury pod czujnym okiem przewodniczącego Adama Michalskiego oraz sekretarza Mariusza Nowickiego:
Jury Techniczne i Profesjonalne Jury Degustacyjne:
- Jarosław Walczyk
- Adam Kotomski
- Mariusz Jeznach
- Zbigniew Łęgowski
- Adam Chrząstowski
- Norbert Rutkowski
- Wojciech Balicki

Jury Smakoszy:
- Bożena Sikoń
- Piotr Szczygielski
- Dorota Osman
- Wojciech Charewicz
- Krzysztof Sutkowski
- Andrzej Szymański

 

Po uczniach przyszła kolej na kucharzy profesjonalnych. W tej kategorii do rywalizacji przystąpiło 13 zespołów ocenianych przez:
Jury Techniczne i Profesjonalne Jury Degustacyjne:
– Mirosław Reszczyk
– Krzysztof Szulborski
– Krzysztof Wojtal
– Dariusz Zahorański
– Waldemar Hołówka
– Łukasz Konik
– Łukasz Fulara
– Robert Kowalewski

 
Jury Smakoszy:
- Tomasz Jakubiak
- Andrzej Grabarczyk
- Magdalena Wójcik
- Dr. Alfreda Walkowska
- Dr. Włodzimierz BanasikJury bardzo rygorystycznie oceniało pracę startujących kucharzy, ponieważ zwycięzca otrzymuje nominację do Finału Kulinarnego Pucharu Polski.
Sędziowie oceniali czystość na stanowiskach, sposób wykorzystania produktów, użycie technik kulinarnych, prawidłową obróbkę, a także umiejętności organizacyjne. Bardzo duży nacisk jury kładło na smak dania, odpowiednią jego aranżację, sposób podania i zgodność z podaną wcześniej recepturą.
Podczas trwania kulinarnych zmagań zgromadzona publiczność mogła bawić się przy muzyce,
która dobiegała ze sceny a wystąpił na niej między innymi zaspół Papa D.
Nie zabrakło też pokazów tańca i najróżniejszych konkursów, głównie dla dzieci np. ”Fantazyjna kanapka”, „Picie shake’a owocowego na czas”, „Fantazyjna dekoracja tarty owocowej”.
Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz Polskiej Grupy Carvingowej - pokaz rzeźbienia w owocach i warzywach, co bardziej odważni mogli spróbować swoich sił pod bacznym okiem mistrzów.
Sporo emocji wzbudziły także konkursy dla motocyklistów, amatorów oraz aktorów i dziennikarzy.
Wieczorem o godzinie 20: 00 rozpoczęła się Gala Diner, którą wraz z Piotrem Maślakiem poprowadzili Stefan Birek i Adam Michalski.
Po wręczeniu podziękowań i dyplomów dla wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś”, nastąpił kulminacyjny moment wieczoru – ogłoszenie wyników:

Kategoria Profesjonaliści:
I miejsce: Piotr Huszcz i Łukasz Boreczek z Hotelu i Restauracji Piano w Lublinie (zwycięzcy otrzymali nominację do finału KPP oraz Puchar Gran Prix – wyróżnienie za najsmaczniejsze danie konkursowe).
II miejsce: Piotr Archiciński i Joanna Świderska z LAZY DOG Restaurant & Cocktail Bar w Warszawie
III miejsce: Emil Klimas i Dawid Feist z Restauracji Cucina w Poznaniu

W konkursie dla młodzieży Jury przyznało:
I miejsce: Krzysztof Kuklewski i Magdalena Miszczuk, Warszawa/ZSG - ul. Poznańska
II miejsce: Daniel Ogonowski i Rafał Szymański, Warszawa/ZSGH - ul. Majdańska
III miejsce: Jakub Kowalewski i Damian Kołbuk, Warszawa /TSG - ul. Komorska
Dodatkowo Kamil Piotrowski i Agata Błaszczyk z ZSG w Łódzi otrzymali  Puchar Smakoszy – wyróżnienie za najsmaczniejsze danie w kategorii Uczniowie Szkół Gastronomicznych.

Kapituła Organizacyjna Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś” co roku przyznaje tytuł Honorowego Ambasadora Kuchni Polskiej, za szczególne osiągnięcia w propagowaniu kuchni polskiej w kraju i za granicą. W tym roku to wyjątkowe wyróżnienie otrzymał Tomasz Jakubiak.

Tradycją konkursu jest zbiórka funduszów dla potrzebujących, w tym roku cały dochód z licytacji owocowych rzeźb został przekazany na pomoc chorym dzieciom.

Wszystkim ekipom kucharskim, które zakwalifikowały się do IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś” serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wkład pracy w przygotowanie dań konkursowych, Sponsorom dziękujemy za przychylność a Jurorom za ciężką pracę.

Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w przyszłorocznej, jubileuszowej X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś”.

PS Link do relacji z konkursu na antenie TVP3:

http://warszawa.tvp.pl/32507564/ogolnopolski-konkurs-kulinarny