Partnerzy

 

Fantastyczna, smakowita impreza!

 

W Centrum Techniki Kulinarnej DORA METAL odbył się finał XII edycji Ogólnowarszawskiego Konkursu Umiejętności Kulinarnych dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Kucharz Doskonały”.

Już od ponad dekady Stowarzyszenie Otwarte Drzwi poprzez tę inicjatywę ograniczać marginalizację osób z niepełnosprawnością intelektualną. – Organizując konkurs „Kucharz Doskonały” przede wszystkim zależy nam na poprawie wizerunku takich ludzi. Chcemy też bezpośrednio wspierać ich rozwój zawodowy. Udział w takim wydarzeniu podnosi ich samoocenę, dodaje wiary we własne umiejętności. Dzięki temu łatwiej później podjąć wyzwanie i pracę w branży gastronomicznej – mówi Katarzyna Niedźwiedzka, koordynatorka konkursu.

W imprezie wzięło udział sześć zespołów, każdy wspomagany przez znanego artystę, oraz wolontariuszy z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. E. Pijanowskiego. Oto one: drużyna Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Fundacji Pomocy Ludziom Niepełnosprawnych z satyrykiem Biguunem Ariumbataatarem, drużyna Warsztatów Terapii Zajęciowej Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej z aktorem Jarosławem Jakimowiczem, drużyna Warsztatów Terapii Zajęciowej „DOM” z aktorem Robertem Moskwą, drużyna Ośrodka Dziennego Pobytu i Resocjalizacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych Stowarzyszenia Otwarte Dni z aktorką Małgorzatą Lippman, drużyna Zespołu Szkół Specjalnych nr 89 z aktorem Wojciechem Sikorą oraz drużyna Zespołu Szkół Specjalnych z satyrykiem Wiesławem Tupaczewski z kabaretu OTTO.

Imprezę, już po raz drugi, poprowadziła Joanna Brodzik. – To bardzo ważna impreza. Jako prezes fundacji Opiekun Serca zajmującej się również zmianą świadomości społecznej wobec osób z niepełnosprawnością chętnie współpracuję ze Stowarzyszeniem Otwarte Drzwi które wspiera osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, jak osoby z niepełnosprawnością intelektualną: wierzymy, że razem możemy zrobić więcej dobrego – powiedziała znana aktorka. – Tacy ludzie mogą być fantastycznymi pracownikami, np. w gastronomii. Niektórzy, dzięki swej niepełnosprawności, dysponują zarazem wyjątkowymi cechami, które na rynku pracy są niezwykle pożądane: są np. niezwykle dokładne, solidne, bardzo zaangażowane, a przede wszystkim są uczciwe – dodała.

W ramach konkursu zespoły miały przygotować polskie dania oparte na tradycyjnej recepturze. Wszyscy pracowali z wielkim zapałem i zaangażowaniem, by potrawy wyszły jak najlepiej, gdyż później były oceniane przez profesjonalne jury pod przewodnictwem Marzeny Niedośpiał, wicedyrektor warszawskiego Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. E. Pijanowskiego. Zasiadał w nim m.in. szef OSSKIC Jarosław Uściński: – Bardzo się cieszę, że to robimy. Uczestnicy są świetni i bardziej zaangażowani w swoją pracę niż profesjonalni kucharze: nie gadają, nie łażą, nie kombinują – po prostu pracują. Widać ich zapał, upór i otwartość co mi się bardzo podoba – mówił. – Nie będę ukrywał, że wygląd dań jest różny, ale to nie jest przecież konkurs zawodowych kucharzy. Najważniejszy jest smak. I mogę powiedzieć, że wszystkie sześć zup były znakomite. Podobnie jak dania główne. Wszystkie kurczaki były dobrze ugotowane, usmażone, upieczone, a to na konkursach profesjonalnych się nie zdarza…

Podobnie pozytywne odczucia miał Marek Burkacki, szef Instytutu Kulinarnego Selgros Cash&Carry: – Niezwykle doceniamy inicjatywy takie jak Kucharz Doskonały, które są zwrócone do osób zagrożonych wykluczeniem i działają w obszarze zdobywania wiedzy i doskonalenia ich umiejętności, a tym samy – zwiększania szans na rynku pracy. I jesteśmy bardzo wdzięczni, że możemy brać udział w takich przedsięwzięciach – powiedział. Warto pamiętać, że firma Selgros Cash&Carry już nie po raz pierwszy miała swój udział w konkursie „Kucharz Doskonały” i jak zawsze dostarczyła zespołom najwyższej jakości produkty, z których powstały wspaniałe dania, które tak zachwyciły konkursowe jury.

Po długich obradach jury ogłosiło wyniki: pierwsze miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół Specjalnych z satyrykiem Wiesławem Tupaczewski z kabaretu OTTO, drugie drużyna Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Fundacji Pomocy Ludziom Niepełnosprawnych z satyrykiem Biguunem Ariumbataatarem a trzecie – drużyna Ośrodka Dziennego Pobytu i Resocjalizacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych Stowarzyszenia Otwarte Dni z aktorką Małgorzatą Lippman. Ale tak naprawdę wygrali wszyscy: zarówno ci, którzy przygotowywali potrawy, jak i ci, którzy wspomagali i dopingowali. To była wspaniała impreza pełna radości, zaangażowania, pozytywnych emocji i wzruszeń. – Nie jestem w stanie zrozumieć, jak to się stało, że to jest już 12 edycja, a nic o tym wcześniej nie wiedziałem – powiedział Jarosław Jakimowicz. – Moim zdaniem to jest fantastyczna impreza zasługująca na najwyższe uznanie. I jeśli zostanę zaproszony, na pewno wezmę udział w kolejnej edycji! –zadeklarował aktor. Trzymamy za słowo!